Historie, osobnosti, Starověk, Středověk, Novověk

E-dejiny.cz

Prof. Mgr. Věra Chytilová

| 0 comments

12. března 2014 ve věku 85 let zemřela jedna z nejvýznamnějších českých režisérek, scenáristek a pedagožka FAMU Věra Chytilová. Byla držitelkou řady cen, včetně francouzského Řádu za umění a literaturu, Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu či státní medaile Za zásluhy.

Věra Chytilová

Věra Chytilová

Kritika ji řadí mezi osobnosti „české nové vlny“, která se prosadila v rámci silných mužských osobností v 60. letech 20. století. Její filmy, plné satirické nadsázky, nelítostně odrážejí stav společnosti a mezilidských vztahů. I když její porevoluční snímky nedosáhly takového uznání, jako díla z předchozích let, i v nich dostála své pověsti kritické, filozofující a provokující autorky. V roce 1966 excelovala slavným filmem Sedmikrásky.


Mezi další její významné filmy patří Kalamita, Šašek a královna a velice úspěšný film Dědictví aneb Kurvahošigutntág.

Věra Chytilová se aktivně zapojila do diskusí proti umístění radaru. V roce 2007 připojila svůj podpis k dalším padesáti českým osobnostem, ve kterém žádaly prezidenta republiky a předsedy obou komor parlamentu o vypsání referenda k této problematice. Věra Chytilová dokonce 2x kandidoval do senátu – neúspěšně.

Tímto redakce edejiny.cz vyjadřuje upřímnou soustrast rodině Věry Chytilové a článkem dáváme najevo poctu této skvělé režisérce.

 

Napsat komentář

Required fields are marked *.


2 − = 1